Baby Shower on Eestis aina rohkem populaarsust kogumas, kuid kust alustada selle korraldamist? Mida Baby Shower ‘il üldse tehakse? Mida kingitakse? Mida süüakse? Miks, millal ja kuidas seda üldse korraldatakse ja kes üldse võiks ühe vahva Baby Shower ‘i korraldamise eest vastutada? Kust saada kaunistusi?
Tänases blogis püüame anda vastused kõikidele küsimustele, ehk siis koostada beebipeo ABC, et oleks selge kust alustada, millele mõelda ja mida silmas pidada, et korraldada üks maailma armsaim Baby Shower. Selline Baby Shower, mis jääb kõigile meelde veel aastateks, sest olgem ausad – milline ema ei tahaks tänapäeval, et talle korraldatakse üks üliarmas beebipidu? Püüame kirja panna kõik, mida peab teadma ja silmas pidama ühte beebipidu korraldades. Ruttasime paljus nüüd muidugi ette ja kõige algusesse tagasi tulles jõuame küsimuseni ja muidugi ka vastuseni, mis üldse on Baby Shower ja miks seda üldse korraldatakse?
Et kõik pudruks ja kapsaks ei läheks, alustame aga algusest ja räägime lähemalt sellest, mis üldse on Baby Shower ja miks seda korraldatakse?
Mis on Baby Shower ja millal seda peetakse?
Lapse sünd on võib vist julgelt öelda ja väita,et üks kõige erilisemaid ja parimaid asju naise elus. Kui katsikul käiakse pärast lapse sündi, siis beebipidu peetakse tavaliselt siis, kui naine on 6-8 kuud rase. 6-8 kuud rase just seetõttu, et siis on punu juba armsalt ümmargune ja pildid tulevad nunnud. Lisaks kui pidada beebipidu hiljem kui 8 kuud on tulevane ema juba pidevalt füüsiliselt väsinud, võib tunda ebamugavust ja ei saaks seetõttu enda beebipidu korralikult nautida.
Beebi võib alati ka varem sündida, mis tähendab seda, et kui jätta beebipidu täiesti viimasele minutile ja planeerida see kõigest mõned päevad enne lapse sünni tähtaega võib juhtuda, et beebi sünnib enne peo paika pandud kuupäeva lihtsalt ära. Aga ka vastupidi, kui pidada beebipidu liiga vara, kohe kui rasedusest teada on saadud võib mingil põhjusel hoopis juhtuda, et rasedus katkeb varajases staadiumis. Just seetõttu peetakse beebipidu üldiselt siis, kui naine on 6-8 kuud rase.
Miks korraldatakse Baby Shower’eid?
Baby Shower korraldatakse selleks, et tähistada naise (uuesti) emaks saamist! Lisaks on see vahva päev, kus võtta aeg maha, veeta mõned tunnid sõprade ja pere keskel kuni selleks veel aega on. Sest kui beebi juba sündinud on, on sagimist ja harjumist uue elurütmiga nii palju, et võib juhtuda, et esialgu sõbrannadega kohvitamine päevakavasse ei mahugi.
Baby Shower ‘i peamine eesmärk on anda tulevasele emale “hüppelaud”, millelt tõugates hüppab kõrgemale ja kaugemale kui ilma hüppelauata. Metafoorid kõrvale jättes tähendab see tegelikult seda, et beebipeo üheks eesmärgiks on aidata tulevast ema just beebile tehtavate kulutuste näol. Kui külalisi tuleb beebipeole 15 ja igaüks panustab neist mähkmetesse, beebi riietesse või muudesse kingitustesse, siis kokkuvõttes on tulevasel emal lihtsam. Lihtsam, sest selle võrra vähem peab ta ise mähkmeid, riideid ja kõike muud beebiga seonduvat ostma. Koos on ikka ju kergem, kui kahekesi kõike vajalikku beebile muretseda. Ja ausalt rääkides, kaasneb beebi sünniga väga palju kulutusi, seega siiras rõõm, kui lähedased panevad ka õla alla.
Baby Shower ongi päev, mis on pühendatud tulevasele emale, et näidata talle perekonna ja sõprade toetust, tähistada koos uue elu peagi sündimist ja luua koos armsaid mälestusi enda kõige lähedamate inimeste seltsis. Tegelikult ongi ju tähtis ühiselt veedetud aeg ja mälestuste loomised, mida on hea meenutada ka vanaduspõlves, kingitused on lihtsalt boonuseks!
Baby Showeri pidamise mõtte saime nüüd kirja ja sellest tekib kohe ka järgmine küsimus – kes üldse korraldab Baby Shower ‘i?
Kes korraldab Baby Shower ‘i?
50’nendatel oli viisakas, kui beebipeo korraldab tulevase ema mõni sõbranna, kuna kui perekond selle ise korraldab, siis võis jääda mulje, et pidu korraldatakse lihtsalt selleks, et tulevase ema sõpradelt kingitusi saada. Eestis said aga beebipeod populaarseks alles hiljaaegu ja tavaliselt on korraldajateks tulevase ema sõbrannad. Üldiselt tehakse Baby Shower sõbrannade poolt tulevasele emale üllatusena.
Kust üldse alustada?
Aga kust üldse siis alustada? Kõige pealt peaks üks sõbranna võtma endale siis n-ö juhtimisrolli – tavaliselt on selleks tulevase ema parim sõbranna. Parim sõbranna just seetõttu, et tema teab, kellega tulevane ema suhtleb ja tõenäoliselt teab ka keda ta beebipeol näha sooviks. Teiseks lihtsam on asju ajada, korraldada ja planeerida kui juhtnööre jagab üks konkreetselt välja valitud inimene. See muidugi ei tähenda seda, et ta üksinda terve peo korraldab ja kellegil teisel sõnaõigust ei ole. Välja valitud sõbranna on lihtsalt isik, kes hoiab silma peal, et kõik asjad saaks aetud ja igaüks enda ülesandega toime tuleks.
Alustama peaks grupivestluse loomisega sotsiaalmeedias, kuhu tuleks siis lisada kõik beebipeole kutsutud inimesed. Niimoodi on kindel, et kõik info on ühes kohas ja kõigile kättesaadav ning keegi ei jää otsustamisest ja planeerimisest kõrvale. Pärast grupivestluse loomist peaks ühiselt valima kuupäeva, mis kõigile Baby Showeri korraldamiseks sobiks. Kui kuupäev valitud tuleks arutada, millist beebipidu üldse soovitakse korraldada ja kus. Beebipidu võib korraldada mõne sõbranna kodus, restoranis või kasvõi pargis piknikuga – valikud ei ole piiratud!
Kui kuupäev ja koht on paigas tuleks aga kokku leppida eelarve. Eelarve, kui palju iga külaline on nõus panustama ja sellest lähtudes saab siis kõik muu ülalpool nimetatu paika panna. Edasi tuleb hakata mõtlema peo kaunistustele, mis tegevusi ja mängusid beebipeol läbi viiakse, mida tulevasele emale kingitakse ja mida süüakse.
Milliseid mänge mängida ja mida üldse beebipeol teha?
Beebipeol korraldatakse mänge, mis lähendaks ema, tulevast last ja sõpru/perekonda. Kõigil peaks olema mugav ja mis peamine – lõbus. Mänge, mis valmistavad tulevasele emale ebamugavusi ei mängita, seetõttu peab tegevusi valides mõtlema just eelkõige inimese peale, kellele beebipidu korraldatakse. Mängud võivad olla sellised, kus selgub võitja kohe või ka sellised, kus võitja selgub alles pärast beebi sündimist.
Baby Shower ‘iks sobivad mängud:
- Ennusta beebi sünnikuupäev, sünnikaal ja pikkus – selle mängu võitja selgub alles siis, kui beebi on kohal, kuid vahva ikka vaadata, kelle sensitiivi võimed kõige tugevamad on!
- Beebi esimene portree – Iga külaline hoiab märkmepaberit enda otsaees ning joonistab sellele pliiatsiga beebiportree, milline tema arvates beebi sünnib. Kõige ilusama pildi joonistanu võidab. Ei pea vist mainimagi, kui palju nalja see mäng pakub! Nalja just seetõttu, et paberit otsaees hoides ja seda ise mitte nähes tulevad joonistatud beebid väga kunstipärased.
- Kui suur on ema kõhuümbermõõt – See mäng on vahva, sest kasutada ei tohi mõõdulinti vaid hoopistükis nööri. Iga osaleja saab lõigata nöörirullist täpselt nii pika jupi, kui ta arvab, et tulevase ema kõhu ümber läheb. Kui kõigil on nöörid lõigatud, proovivad külalised kordamööda enda lõigatud nööre ema kõhu ümber. Külaline, kelle nöör oli kõige õigema pikkusega võidab!
- Kes tunneb beebimaailma kõige paremini – mäng, kus külalistele jagatakse paber, pliiats ning antakse 1-minut aega kirjutada paberile nii palju beebiga seotud sõnu kui võimalik. Näiteks: Lutt, lutikett, lutipudel, pudipõll, häll jne. Teine mängu võimalus on kirjutada paberile nii palju beebi hellitusnimesid kui võimalik. Viimane variant on hea tulevasele emale, kes ehk leiabki mõne vahva hüüdnime enda põnnile!
Beebipidu ei pea üldse tegelikult toimuma siseruumides mängides erinevaid mänge. Vabalt võib mängud asendada tegevustega ja just seetõttu peabki beebipidu korraldades silmas pidama tulevast ema. Baby Shower ‘it võib tähistada koos ühisele matkale minnes, jahiga sõitma minnes või üldse kõik koos piknikul.
Kust osta kaunistused ja mida Baby Showeril süüa pakkuda?
Baby Shower ‘i dekoratsioonid soovitame tellida Aliexpressist. Alist just seetõttu, et beebi tulek ei ole ju suur üllatus, vaid üldiselt kuuleb pere ja sõbrad rasedusest juba kolmanda/neljanda kuu paiku. See tähendab seda, et pidu tuleks hakata planeerima varakult ja peo planeerimiseks on 2-4 kuud aega! 2 kuud on aga juba piisav aeg, et Alist tellitud kaunistused Eesti kohale jõuaks. Muidugi müüakse Eestis ka samasuguseid dekoratsioone ja kes soovib, saab neid soetada ka kohalikest käsitöö tarvete poodidest. Raha kokkuhoiu mõttes, et beebipeo fondist rohkem beebi kinkidele jaguks soovitame siiski kaunistused tellida välismaalt. Kes aga soovivad osta kohapealt või jäid planeerimisega liiga hilja peale, siis Karnalux on suurepärane pood, kust leiab kõike vajalikku!
Beebipeol ei pakuta tavaliselt söögiks suuri praade vaid hoopis vastupidi – näkse. Tavaliselt pakutakse kergeid toite, mida on lihtne näpuvahelt süüa ja mis ei ole liiga rasvased ning mis maitsevad enamus inimestele.
Beebipeol võib pakkuda muidugi kõike ja ühtseid reegleid ei ole, mida võib ja mida ei või pakkuda. Muidugi oleneb ka toidupoolis sellest, kui palju külalised olid nõus rahaliselt panustama ja kuidas seda raha kinkide ja söökide vahel jagatakse. Kui eelarve ei ole suur, siis piisab täiesti tavalistest puuvilja vaagnatest, et raha jaguks ka beebi kingituste tarvis. Toome siinkohal välja lihtsad toidud, mida Baby Shower ‘il pakkuda:
- Tassikoogid ehk muffinid
- Puuvilja vaagen – Maasikad, viinamarjad, banaan või mõni muu meelepärane puuvili
- Arbuus
- Sushi
- Pulgakoogid
- Juustuvaagen
- Viineripirukad
- Makroonid
Tegelikult nagu üleval pool sai ka mainitud võib beebipeol pakkuda kõike, milles külalised omavahel kokku lepivad. Silmas tuleks aga pidada, et söök on teisejärguline ja üldiselt beebipidu üks suur söögipidu ei ole. See muidugi ei tähenda, et beebipidu seda olla ei võiks – miks mitte korraldada ebatraditsiooniline beebipidu!
Mida kinkida beebipeoks?
Baby Shower ‘iks kingitakse tavaliselt asju, mis teevad tulevase ema ja isa elu lihtsamaks. Ehk siis tuleks esmalt mõelda, milline kingitus oleks praktiline. Kindlasti on beebivanker praktiline kink, aga üldiselt tahavad seda siiski vanemad ise välja valida, seega ei ole see kink just kõige soovituslikum. Küll aga kulub beebil palju mähkmeid ja just seetõttu on saanud beebipeo üheks kõige populaarsemaks kingituseks mähkmed. Samas ei ole ju väga ilus kinkida lihtsalt mähkmepakki ja just seetõttu on välja mõeldud mähkmetordid!
Mähkmetort on praktiline ja ilus viis kinkimaks mähkmeid, mis kuluvad alati igaljuhul ära! Samuti on ilus ja praktiline kingitus lutikett, pudipõll või miks mitte ka kõik need kolm asja. Parim Kink leheküljel paljud mähkmetordid sisaldavad juba lutiketti, mänguasja või kaisutekki, niiet lisaks mähkmetele saab beebi ka midagi, mis jääb mälestuseks.
Mähkmetordid on tänapäeval nii ilusad, et nad tegelikult sobivad ka beebipeole dekoratsiooniks laua peale või fotosessiooni taustale.
Loodame, et saime kirja kõik alates A-st ja lõpetades Z-ist! Baby Shower on üks äraütlemata armas ja vahva päev ja iga vähemalt esmakordne ema peaks seda enda elus kogema. Niiet kui tead, et sõbranna on lapseootel, siis ära liiga kaua mõtle ja parem hakka kohe beebipeoks valmistuma, et planeerida üks meeldejääv päev!