Mähkmetort – Parim Kingitus Beebile Katsikuks?

"Mähkmetort ei ole mitte ainult ilus, vaid ühtlasi ka väga praktiline kingitus beebile katsikuks, mille üle rõõmustab iga värske lapsevanem..."

Mähkmetort – parim kingitus beebile katsikuks?

Tänases postituses räägime, kas mähkmetort on tõesti parim kingitus beebile katsikuks? Milliseks ürituseks ja sündmuseks kingitakse üldse mähkmetort? Kust on pärit mähkmed? Kes mõtles välja mähkmetordid? Mis on katsikud? Mida kinkida katsikuks? Mis on baby shower? Mida tehakse beebipeol? Meie tänasest blogist leiad vastused kõigile ülalpool nimetatud küsimustele. Kindlasti leiad lisaks midagi põnevat seoses mähkmete, mähkmetortide, beebipidude ja katsikutega, millele varem ei osanudki mõelda või mis ei tulnud mõttessegi. Istu, lõdvestu, naudi tassitäit kohvi ja avarda enda silmaringi ja mõtteid beebimaailmaga seoses.

mähkmed

Kust sai mähkmetort alguse?

Mähkmetort on pärit 1988 aastast, kui inglanna Jennifer Steadman rullis enda poja mähkmed rulli ja kogemata asetas kokku rullitud mähkmed tordi kujuliselt. Sellest sündis tal idee hakata tegema mähkmetorte. Esimese tordi meisterdas ta vaid mõni kuu hiljem enda sugulasele kingituseks. Esimesed mähkmetordid mis ta valmistas, olid kõik väga tagasihoidliku disainiga. Mida aeg edasi, seda põnevamaid ja ekstravagantsemaid torte ta tegema hakkas. Tänaseks on mähkmetordid väga populaarsed Ameerikas, Inglismaal ja nüüdseks juba ka populaarsust kogumas üle terve maailma. Mähkmetordid on sobivad kinkimiseks mitmeks erinevaks ürituseks ja sündmuseks. Meie väikeses ajaloo tunnis õppisime täna, kust on mähkmetordid üleüldse pärit. Enne kui räägime, milliseks ürituseks ja sündmuseks on mähkmetort ideaalne kingitus, räägime natuke lähemalt, kust on üleüldse mähkmed pärit?

Roosa Väike Mähkmetort Lipsudega

Kust on mähkmed pärit?

Mähkmeid kasutab vist võib öelda, et iga lapsevanem. Mähkmed on tänapäeval beebi kasvatamise juures nii loomulik osa, et enamus inimesi ei mõtle nende päritolule. Aga kust tegelikult on mähkmed pärit? Kes, miks ja kuidas mähkmed üldse välja mõtles?

mähkmetort pärit (2)

Esimesed ühekordsed mähkmed leiutas Šotlanna Valerie Hunter Gordon pärast kolmandat korda emaks saamist. Põhjus oli lihtne – ta enam ei viitsinud ega jaksanud mähkmeid koguaeg pesta. Algselt tahtis ta endale ühekordseid mähkmeid osta, ega uskunud, et mitte keegi ei ole selle idee peale varem tulnud. See tundus talle täiesti uskumatu, aga kuna keegi neid veel leiutanud ei olnud otsustas ta siis ise, et kui raske neid ikka teha olla saab. Tuli välja, et neid ei olnud üldse lihtne leiutada ja valmistada.

Tema esimesed ühekordsed mähkmed olid valmistatud vanadest nailon langevarju jääkidest, puuvillast ja tselluloosi vatist. Valerie õmbles enda kodus sadu mähkmeid koos enda mehega ja jagas neid lahkesti ka enda tuttavatele, et ka nende murekoormat mähkmete pideva pesemisega vähendada. Kõik, kes ta ühekordseid mähkmeid nägid tahtsid samuti enda pestavad mähkmed vahetada ühekordsete vastu. Naine nimetas enda mähkmed «Paddi» mähkmeteks. 1948 aastal esitas Gordon koos enda mehega patenditaotluse ja tegi lepingu ettevõttega Robinson, et nemad hakkaksid nende välja mõeldud mähkmeid tootma. Algselt mähkmeid suuremale ringile tootes ei tahtnud keegi neid osta, sest isegi arstid soovitasid ühekordseid mähkmeid mitte kasutada. Lisaks mõjutas inimesi sõjaaegne olukord, kus inimesed ei olnud harjunud midagi ära viskama. Üks sõjaväe arst avaldas artikli Paddi mähkmetest ja alles pärast seda kogusid need populaarsust ja neid hakati müüma ka poodides.

Mis on saanud Paddi mähkmetest tänaseks päevaks?

1960 aastal hakati tootma Pampers mähkmeid, mis on ka tänapäeval maailma üks populaarseim mähkmete bränd ja nende ulatusliku populaarsuse tõttu pidi Paddi tegevuse lõpetama. Alles mõnes aastad tagasi naeris Pr. Gordon kuidas ta leiutas välja mähkmed, mis säästavad vanematel palju aega ja energiat, aga tänapäeval tahavad inimesed jälle mähkmeid pesema hakata ja algusesse selle protsessiga tagasi minna. Meie, aga oleme väga tänulikud Valerie Hunter Gordonile, et ta ühekordsed mähkmed leiutas, sest tänu temale saame me nüüd lisaks mähkmetortidele ka mugavamat elu elada. Aitäh!

parim kingitus

Milliseks ürituseks ja sündmuseks on parim kink mähkmetort?

Jättes ajaloo nüüd sinnapaika räägime lähemalt, milliseks ürituseks ja sündmuseks on mähkmetort ideaalne kingitus. Mähkmetort on mitte ainult ilus vaid ka väga praktiline kingitus igale värskele lapsevanemale. Mähkmed on poes üsna kallid ja neid kulub ikka väga, väga, väga palju. Lapse sünniga kaasneb väga palju erinevaid kulutusi. Mis saakski olla veel parem kingitus, kui tort, mis vähendab vanemate mähkmete ostmise mure? Lisaks näeb mähkmetort välja armas ja mis saaks olla veel parem kingitus, kui üks ilus, praktiline, hoole ja armastusega valmistatud mähkmetort?

sinine kolmekorruseline lutiketiga mähkmetort pakitud

Mähkmetorti kingitakse Eestis enamasti katsikule minnes või baby shower pidu pidades. Kuna me oleme eestikeelne lehekülg ja tegutseme Eestis, siis nimetame baby shower pidu edaspidi hoopis beebipeo nimega. Beebipidu on ameerikast üle võetud komme, mis viimasel ajal on väga kiiresti Eestis populaarsust kogumas ja kui aus olla, ei saa seda üldse pahaks panna, sest kes ei tahaks enne lapse sündi veel viimast pidu pidada. Tavaliselt peetakse beebipidu ainult naiste seltskonnas ja siis, kui ema on 20-30 nädalat rase.

Ameerikas on beebipeo üheks tipphetkeks see, kui avaldatakse beebisugu. Üldiselt lastakse arstidel kirjutada paberile, mis soost laps on tulemas ja paber viiakse ilma ise piilumata näiteks kondiitri juurde, kes meisterdab tordi, mis on pealt üleni valge ja kui lahti lõigata, siis on tordi värv seest kas roosa või sinine, sümboliseerides siis kummast soost beebi on sündimas. Nii on üllatusmoment peol nii vanematel, kui ka külalistel üheaegne. Teine populaarne viis on õhupall katki torgata, mille seest siis langeb kas siniseid või roosasid helbeid välja, vastavalt sündiva beebi soole. Võimalusi on palju ja loovusel ei tasu ennast tagasi hoida. Eestis on rohkem levinud teemapidude korraldamine, kui on juba teada, kummast soost laps sünnib.

Mida tehakse beebipeol?

Lisaks beebi soo teatamisele on peol ka komme, et külalised toovad veel sündimata beebile kingitusi, mis pannakse lauale ja avatakse tulevase ema poolt peo jooksul. See on armas traditsioon, sest siis saab ema koos külalistega kinkide üle rõõmustada, kui nunnud need ikka on. Üheks väga populaarseks beebipeo kingituseks on mähkmetort. Mähkmetort on nii kinkides ilus, kui ka lauale pannes, olles peol justkui ka dekoratsiooni eest. Lisaks on beebipeo üks tähtsamaid osasid fotosessioon, kus kõigil beebipeole kutsutud sõbrannadel on võimalus jäädvustada tulevase ema ja ta armsa beebipunuga koos pildid. Mähkmetort on imeline dekoratsioon ka beebipeo fotosessiooniks!

Lisaks kõigele ülalpool väljatoodule on beebipeo üheks osaks kindlasti ka erinevad mängud. Mängud üldiselt on viktoriinilaadsed, mille vastuseid võib kohe teada või mille õigsus võib selguda alles pärast beebi sündi. Beebipeo viktoriini populaarseimad küsimused on näiteks:

 • Mis oli kõige populaarsem tüdruku nimi 2019 aastal?
 • Kui palju kulub keskmiselt mähkmeid ühele lapsele?
 • Mis kuus on sündinud 2020 aastal kõige rohkem lapsi?
 • Kas Eestis sündis eelmine aasta rohkem tüdrukuid või poisse?

Mängu teine versioon

Tehakse ära arvamise mäng, kus kõik osalejad vastavad erinevatele ennustavatele küsimustele. Tegu on küsimustega, millele vastused saadakse alles pärast beebi sündi. Seetõttu selgub ka võitja alles mõni kuu hiljem. Mõned näidisküsimused, mida võiks ennustav viktoriin sisaldada on järgnevad:

 • Mis kuupäeval beebi ilmavalgust näeb?
 • Kui palju kaalub sündides beebi?
 • Kui pikk on sündides beebi?
 • Kui kaua kestab sünnitus?
 • Mis tähega algab sündiva lapse nimi? (Kui vanemad ei ole tulevase beebi nime veel avaldanud)

Beebipidu on üha enam Eestis populaarsust kogumas ja meil on selle üle ainult hea meel! Hea meel, sest selleks ürituseks leiavad beebiootel ema sõbrannad ja sugulased ühise vaba aja, et tähistada enda lähedase inimese peagi (uuesti) emaks saamist. Ja mis on elus veel tähtsam, kui lähedastega koos olemine ja ühiste mälestuste loomine?

Mida tehakse katsikul?

Katsiku korraldamine on Eestis juba väga vana tava. Katsikuid peetakse, et pere, sõbrad, tuttavad saaksid uue ilmakodanikuga tuttavaks saada. Põhiline reegel on, et katsikule ei kutsuta ennast kunagi ise! Emad taastuvad sünnitusest erinevalt ning mõni värske ema tahab aega, et beebi saaks maailmaga harjuda. Katsikuid kõige tavapärasemalt peetakse, kui beebi on umbes 1-kuune. Ei ole muidugi välistatud, et mõni ema kutsub perekonna juba esimestel päevadel pisikesega tutvuma. Katsiku pidamise aeg ei ole rangelt paika pandud ja on siiski individuaalne.

Katsiku traditsioonid on ajaga veidi muutunud, kuid samaks on jäänud komme, et katsikule minnes viiakse uuele ilmakodanikule kingitus. Üldiselt öeldakse, et kingitus võiks olla praktiline. Riided on vahva kink, aga ema-isa on ise neid kindlasti soetanud piisavas koguses. Asjad, millest aga ükski värske vanem ei keelduks ja mis toovad alati naeratuse näole on mähkmed! Puhtalt seetõttu, et mähkmeid kulub lihtalt nii palju, igapäev, mitmeid kuid järjest. Aga mähkmeid lihtsalt pakina kinkides ei tundu just kõige armsam kingitus. Siinkohal peame tänu avaldama taaskord ülal mainitud Jennifer Steadman’le, kes leiutas maailma armsaima viisi, kuidas saab värsketele vanematele mähkmeid kinkida! Jah, mäletate õigesti, Jennifer leiutas välja mähkmetordid ning tänu temale on mähkmete katsikuks kinkimine ülimalt armas ja lisaks ka praktiline!

Kas mähkmetort on katsikuks sobiv kingitus?

Mähkmetort ei sisalda üldiselt ainult mähkmeid, vaid ka kingitusi beebile olles seetõttu ideaalne kingitus katsikuks. Kõige tavapärasemalt sisaldavad mähkmetordid näiteks lutiketti, armsaid papusid või kaisulooma. Viimasel aastatel on Eestis väga hindama hakatud käsitööd. Sellest tulenevalt on väga populaarseks saanud mähkmetordid, millele on lisatud käsitööna heegeldatud kaisukaru, kaisujänes või kaisutekk. Tänu sellele ei ole tegu mitte ainult praktilise kingitusega, vaid ühtlasi kinkides mähkmetordi saab beebi endale ka parima sõbra. Sõbra, kes valvab ta und öösel ja päeval ning kellega koos on tore maailma avastada. Tort, mis sisaldab lutiketti on ka igati praktiline ja päästab beebi tema jaoks kõige hirmsamast vaatepildist, sellest kui lutt kukub maha! Ja no mis saab veel ägedam olla, kui uhiuued papud, millega esimesi samme astuda!

Mähkmetortide valik on tegelikult piiritu nii lillede, paelade, pitside, mänguasjade ja ka kõige muu kombinatsioonis. Ja me näitame teile, ühele tõelisele käsitöö hindajale nunnut Eestis käsitööna heegeldatud kaisujänesega mähkmetorti! Kas leidub tõesti keegi, kes ei tahaks kinkida värsketele vanematele beebi sünnipuhul midagi nii armast?

mähkmetort parim kingitus beebile amigurumi jänesega

Mida kinkida katsikuks?

Meie arvame, et maa tuleks täita lastega ja lastelastega! Mis saab armsam olla, kui üks õnnelik perekoand? Lapse sünd on üks kõige erilisemaid hetki elus. Me usume, et uue ilmakodaniku sünni puhul on üks parimaid kingitusi, mida kinkida kindlasti mähkmetort. Mähkmetort ei ole mitte ainult ilus, vaid ühtlasi ka väga praktiline kingitus beebile katsikuks, mille üle rõõmustab iga värske lapsevanem.

Meie e-poes on müügil väga palju erinevaid mähkmetorte nii poistele kui ka tüdrukutele. Valikus on nii kahekordseid kui ka kolmekordseid mähkmetorte! Tortide värvidest rääkides oleme ilmselt katnud terve Goethe värviringi. Tortide valmistamisel ei pea me silmas ainult erinevaid värve vaid lisaks ka näiteks aastaaegasid. Suvel meisterdame mõnusalt suviseid kollaseid mähkmetorte, millelt ei puudu liblikad, ohtralt lilli ja rõõmsates toonides papud, lutikett või peapael vastsündinule. Sügisel leiab meie kollektsioonist rohkem oranze ja rohelisi mähkmetorte. Talvel meisterdame rohkem sinistes ja punastes toonides mähkmetorte tõelistele jõulubeebidele. Meie talvistelt tortidelt ei puudu lumehelvestega pits, hõbedased – kuldsed toonid ja mähkmetordi otsast võite leida lumememme pehme mänguasja või miks mitte ka villased pitssokid! Ja loomulikult ei tasu ära unustada, meie roosasid ja helesiniseid mähkmetorte, mida valmistame aastaringselt.

Usume, et oleme enda mähkmetortidega katnud ära ka kõige nõudlikuma kliendi soovid ja seetõttu on meil valikus väga palju erinevaid torte, mille seast valida just see õige. Lisaks uhketele mähkmetortidele leiab meie valikust ka väga tagasihoidlikke torte – midagi igaühele.

Punane Mähkmetort Lutiketiga

Meie jaoks ei ole mähkmetordid lihtsalt mähkmetest tehtud tordid, vaid kunsti väljendamise viis. Kunst on meile väga hingelähedane ja just seetõttu on iga meie tort eriline ja ainulaadne. Luues erinevaid värvikombinatsioone ja disaine loome iga tordiga justkui kunstiteose. Vähemalt nii meeldib meile endale mõelda torte valmistades ja loodame, et ka meie kliendid näevad meie pühendumust ja armastust kunsti vastu meie tortides.

Mida saab lugeda meie järgmisest postitusest?

Meil on Teile tegelikult palju nippe, kuidas värsketele vanematele just neile õige mähkmetort välja valida. Ja juba enda järgmises blogis räägime natukene tagamaadest, kuidas jõudsime mähkmetortide meisterdamiseni ja kust sünnivad uued disaini ideed. Lisaks räägime lähemalt erinevatest värvidest, vastandvärvidest ja nende mõjudest, erinevatest mähkmetortide tüüpidest ja mähkmetest. Kõigele lisaks võib juhtuda, et ka lutikettidest. Aga seda ei saa veel kindlalt lubada, sest võib juhtuda, et lutikettidele pühendame terve enda ülejärgmise postituse. Lutikettide postituses räägime kindlasti nende ajaloost ja vastame enda blogis kindlasti ka erinevatele lutikette puudutavatele küsimustele, niiet meie blogile tasub aegajalt pilk peale visata:

 

 • Kuidas valida õige pikkusega lutikett?
 • Millisest materjalist lutikett on kõige parem?
 • Kuidas lutiketti õigesti hooldada ja kasutada?

roosa lutikettTänases postituses rääkisime Teile mähkmetest ja mähkmetortide ajaloost, milliseks sündmuseks kinkida mähkmetort ja mida teha beebipeol. Kahjuks puutusime katsiku ajaloo ja korraldamisega üsna pinnapealselt kokku, ja seetõttu räägime Teile kindlasti tulevastes postitustes ka lähemalt katsiku ja beebipeo ajaloost.

Kuniks meie järgmine blogipostitus valmib, soovime teile kõike kaunist, ilusaid katsikuid ja beebipidusid! Palju armsaid mälestusi ja rõõmsaid hetki enda pere, lähedastega ja sõpradega! Ärge muretsege asjade pärast, mille pärast ei ole vaja muretseda ja pidage meeles, et hea sõna ei maksa midagi, aga on palju väärt!

Kui teil tekib mõni lisaküsimus ja soovite saada infot või jagada enda mõtteid mõne meie kirjutatud postituse või mähkmetordi kohta, siis ootame põnevaid kommentaare postituse lõpus või Teie kirju aadressil [email protected]. Kui Teil on soove, millest tahaksite, et enda järgmisest postituses kirjutaksime, siis võite need ka teele panna, püüame teoks teha.

Katsikuni!

0 Comments

Lisa Kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Liitu

Tutvu
meie toodetega