Värvid, vastandvärvid, värvide mõju ja palju muud huvitavat!
Eelmises blogis lubasime, et järgmises postituses kirjutame lähemalt sellest, kuidas üldse jõudsime mähkmetortideni, kust sünnivad ideed uuteks mähkmetortide disainideks. Lisaks lubasime räägida lähemalt ka erinevatest värvidest, vastandvärvidest, värvide mõjust. Lubadus ei jää ainult lubaduseks, vaid tänases postituses kirjutame me kõigest sellest ja veel paljust muustki! Kindlasti kirjutame lähemalt ka sellest, millised värvid sobivad omavahel kokku ja miks, niiet loe edasi ja saad palju põnevat informatsiooni, mida ehk varem ei teadnudki.
Kust tuli meile idee hakata meisterdama mähkmetorte?
Mähkmetortide meisterdamise idee tekkis sellest, kui suguvõssa oli sündimas lisa, aga kingitusele mõeldes, mida beebi võiks vajada ja mis võiks olla parim kink esialgu palju ideid pähe ei tulnud. Riideid on kindlasti värsked vanemad varuga varunud ning mähkmed, mida kulub päevas väga palju tundus küll hea idee, aga mitte kõige armsam lihtsalt pakina kinkides. Edasi mõeldes tuligi pähe idee, et mähkmed on tegelikult värsketele vanematele väga hea kingitus just seetõttu, et see on väga praktiline kink. Mõte hakkas jooksma ja tuli mõelda välja lahendus, kuidas kinkida mähkmeid nii, et kingitus ise oleks ka armas. Mõned tunnis poes jalutamist ja 4 tundi kodus meisterdamist ning sündinud oligi meie esimene mähkmetort, mis on alumisel pildil vasakul.
Katsikul saime väga palju kiidusõnu ja värskete vanemate siiras rõõm tegi südame väga soojaks! See oli aga esimene ja ainus mähkmetort ning sinna see mähkmetortide meisterdamine tol korral jäigi. 4 aastat hiljem tuli meelde, et meisterdasime mõned head aastad tagasi mähkmetordi ning mõtlesime uuesti proovida. Ja nii see läkski, nüüd meisterdame mähkmetorte üle Eesti väikestele printsidele ja printsessidele katsikuteks ja beebipidudeks. Pildil paremal on meie vasakpoolsest esimesest 4 aastat tagasi meisterdatud tordist selle aastane elevanditordi versioon.
Kust sünnivad ideed uuteks mähkmetortide disainideks?
Ideid ammutame põhiliselt enda emotsioonidest, ilmast, aastaaegadest, unistustest ja muidugi ka inimeste soovidest. Näiteks suvel, kui päike paistab, päevad on pikad ja energiat on palju pole kahtlustki, et põhiliselt meisterdame suvistes toonides mähkmetorte. Suvised toonid meie jaoks on kindlasti kollane, kuldne, beez ja roosa. Inspiratsiooni saame ka suvest endast, näiteks lisame tortidele liblikaid, mesilasi, lepatriinusid, lillelisi paelasid, beebile suviseid papusid ja tutu seelikuid.
Sügisel kui ilmad hakkavad vaikselt jahedamaks minema, aga loodus seevastu hakkab tõelist värvidemängu näitama hakkame sügisele vastavaid torte meisterdama. Sügisestes toonides torte, et kõik septembri, oktoobri ja novembri lapsed saaksid katsikuks endale vastavalt sünnitud aastaajale tordi. Sügisel meisterdatud tortides kasutame kõige enam oranze, punaseid, kollaseid ja rohelisi toone. Sügisele mõeldes tuleb meile esimese asjana pähe värvilised puulehed ja tegelikult ka vihmased ilmad, mis ei ole üldse halb asi, sest küünlavalgel hubases toas, vihmasabinat kuulates, on uued sügiseste tordide ideed varmad tulema.
Ja siis jõuab kätte talv, kus päevad on lühikesed ja päevavalgust vähe, aga see meid ei morjenda. Vastupidi! Talvel on nii palju erinevaid võimalusi, kust inspiratsiooni saada! Talvel paneme küünlad põlema ja meisterdame piparkoogi lõhnas, kuuse kõrval uusi torte nagu väikesed usinad päkapikud. Nii leiabki meie talvistelt tortidelt tihtilugu villaseid sokke, lumehelvestega kaunistusi, lumememmesid, kuldseid lipse ja kõike muud, mida saab selle imearmsa aastaajaga seostada. Värvidest kasutame jõulukuudel enim punast, tumesinist, kuldset, hõbedast ja valget.
Ja kui jõulud läbi, siis saabubki juba kevad. Kevad toob alati endaga kaasa värskuse, pime aeg on möödas ja varsti on jälle käes iga eestlase poolt kauaoodatud suvi. Kevadel tuleme õrnemate värvide juurde tagasi, kasutame palju helesinist, mündivärvi, lillat ja pastelseid värve. Lisaks alustame ka suviste toonide kasutamist, sest teate ju isegi, et mida varem suve asjadega ennast ümbritsed, seda rutem suvi ju tuleb! Kevadel saavad meie tordid justkui uue hingamise, sest energiaga koos hakkavad ka uued ideed sündima.
Kas mähkmetorte peab kinkima vastavalt aastaajale, kui beebi sünnib?
Ei absoluutselt mitte! Iga kunstnik leiab endale inspiratsiooni allikaid, mis on just temale inspireerivad. Meie leiame, et loodus on imeline ja erinevad aastaajad on väga lummavad ja igaüks oma nägu. Kuna meie jaoks on aastaajad ja nendega kaasnevad emotsioonid inspireerivad, siis tänu sellele ongi meie tortide ideed aastaringselt kooskõlas aastaaegadega ja teiste inspiratsiooni allikatega, mis muidugi ei tähenda absoluutselt seda, et suvel ei võiks tumesinist või talvel kollast torti katsikule minnes kinkida. Loomulikult sobivad kõik meie tordid kinkimiseks igal aastaajal olenemata sellest, mis kuus beebi siis ka ei sünniks. Ja eelkõige mähkmetorti valides pidage silmas ikkagi värskete vanemate lemmik värve. Meie lihtsalt ammutame inspiratsiooni ümbritsevast, et igale katsikule minejale leiduks mähkmetort, mida vaadates on esimene mõte: “Oh, täpselt sellist katsikukingitust ma otsisingi. See kindlasti meeldib nii beebile kui ka värsketele vanematele!” Heleroosasid ja helesiniseid, mis on ühtlasi ka meie kõige populaarsemat värvi mähkmetordid valmistame igal aastaajal.
Värvid ja vastandvärvid
Värvide ajalugu võib esmapilgul tunduda igav ja ebavajalik, aga tegelikult kui seda lähemalt uurida ja kui see on kirja pandud lihtsas kirjapildis, siis võib see väga huvitav olla! Tänases postituses püüame seda teha, sest värvid ümbritsevad meid igalpool. Lisaks on värvidel suur tähtsus just kunstilises mõttes ja me vaatleme enda igat meisterdatud torti justkui väikest kunstiteost. Seega kunstiajaloo, värvide, vastandvärvide, kontrastvärvide ja kõige muu ajalugu ei tohiks olla meile võõras ja ei olegi! Me oleme tegelikult õppinud kunsti, värve, nende mõju ja omadusi alustades kunstikoolist lõpetades ülikooliga kokku lausa 9 aastat!
Alustame siis algusest ja räägime värvide sissejuhatuseks natukene nende ajaloost. Esimest korda räägiti värvide teooriast 2300 aastat tagasi väga kuulsa filosoofi Aristotelese poolt. Tema uskus, et kõik värvid on pärit 4 põhivärvi baasilt, maa-tuli-õhk-vesi, ehk must-valge-punane-kollane ja kuna ta oli väga tark mees pidasid väga paljud inimesed tema õpetust tõeks. Tõeks peeti seda senikaua kuniks lõpuks Isaac Newton tõestas teaduslikult hoopis vastupidist. Nimelt avastas Newton, et kui klaasprismale langeb valge valgus, siis pärast prisma läbimist muutub valgus hoopis värviliseks. Ehk teisisõnu valge värv koosneb kõikidest teistest värvidest ja ei saa seetõttu olla põhivärv. Kui kaks põhivärvi kokku segada, siis saame sekundaarvärvi näiteks on punane ja sinine põhivärvid, nende kokku segamisel saadakse roheline. See tähendab, et roheline on sekundaarvärv. Kui aga valge värv segada mõne põhivärviga kokku, ei muutu värv teist värvi, vaid ainult heledamaks kuid jääb siiski samat värvi. Näiteks sinise sisse valget segades, saame helesinise, mitte näiteks oranzi.
Põhivärvid, vastandvärvid ja sekundaarvärvid
Põhivärve on kokku kolm ja nendeks on sinine, punane ja kollane. Põhivärviks kutsutakse neid kuna põhivärve segades on võimalik saada kõiki teisi värve, aga teiste värvide segamisel ei ole võimalik saada põhivärve. Kui põhivärvid, ehk primaarvärvid omavahel segada, saadakse sekundaarvärvid. Paksus kirjas on märgitud põhivärvid.
KOLLANE + PUNANE = ORANŽ
KOLLANE + SININE = ROHELINE
SININE + PUNANE = VIOLET
Kui aga proovime sekundaarvärvidest luua mõnda uut värvi on tulemuseks alati pruun. Ehk kui segame rohkem kui kahte erinevat sekundaarvärvi kokku, saame pruuni.
Värvide eredust, heledust, tumedust ja tuhmust saame muuta, kui segame värvi sisse juurde kas valget või musta. Värve jagatakse üldiselt kolme rühma, kas aktiivne, neutraalne või passiivne värv. Aktiivne värv on särav värv, mida ei ole üldse segatud või on segatud väga vähese valge või musta värviga. Neutraalne ja passiivne värv siis vastavalt kas rohke valge või musta värviga.
Vastandvärvid on värvid, mis asuvad värviringil üksteise vastas. Vastandvärvid on koos kasutades üsna pingelised, kuid ei ole vastandlikud või vaenulikud, Ehk vastandvärvid sobivad väga hästi koos kasutamiseks.
Vastandvärvid omavahel on:
- Kollane ja lilla
- Punane ja Roheline
- Sinine ja oranz
Näitan siia meie ühte mähkmetorti, millel on kasutatud vastandvärve kollast ja lillat, et paremini mõista, kuidas värvid omavahel reageerivad, loovad väikese särtsu kuid sellegi poolest sobivad.
Värvide kokkusobivus- millised värvid sobivad omavahel kokku?
Värve kasutades tekib alati küsimus, kas nad sobivad omavahel üldse kokku? Maitsed muidugi on erinevad ja nende üle ei vaielda, aga põhilised värvi kombinatsioonid, mis sobivad alati kokku ja millega ei saa mööda panna on järgnevad:
- Kõikide värvidega põhimõtteliselt sobivad kokku naturaalsed värvid, ehk siis valge, must. Mõelge kui armas on valge ja roosa koos või hoopis must ja oranz. Ainuke värv millega must kokku ei sobi on pruun. Samas jälle pruun olenevalt heledus/tumedus astmest sobib kokku kõikide värvidega, alustades oranzist, roosast, sinisest ja lõpetades lillaga.
- Omavahel sobivad kokku väga hästi vastandvärvid, aga siinkohal peab silmas pidama, kus neid toone koos kasutada. Mähkmetortidel on vastandvärvid väga armsad, samas kui värvida enda elutoa 2 seina punaseks ja 2 roheliseks võib see natuke liig olla.
- Kui soovid kasutada kahte värvi, mis omavahel ei sobi, siis saab neid alati rohkem sobima panna neutraliseerides neid neutraalvärvidega. Ehk näiteks, kui tahad koos kasutada roosat ja oranzi, mis muidu omavahel hästi ei sobi, siis üldpildi neutraliseerimiseks lisades sinna valget või beezi võib väga kauni tulemuseni jõuda.
Lisaks üks äge fakt, mis tundub üsna uskumatu, aga vastab tõele – inimese silm suudab eristada 7 miljonit erinevat värvitooni!
Mähkmetorte meisterdades peame silmas kõiki ülal pool mainitud teooriaid ja tõdesid. Musta värvi seostatakse mulla ja leinaga, beebi sünd on aga hoopis millegi uue algus, niiet musta mähkmetortidel kontrastina või neutraliseeriva värvina me väga palju ei kasuta. Samamoodi kui roheline ja oranz omavahel kokku ei sobi, siis nendes toonides torte me ei meisterda. Mis aga loomulikult ei tähenda seda, et me seda teha ei võiks. Kui Sul on erisoove ja tahad ühte ülivinget mähkmetorti, millel on kasutatud värve, mis üldiselt kokku sobima ei peaks, aga tahad kõigile tõestada, et need värvid võivad siiski väga hästi kokku sobida, siis kirjuta või helista meile ja teeme teoks! Oleme alati avatud uutele väljakutsetele.
Värvidepsühholoogia ehk värvide mõju
Igal inimesel on omad värvieelistused. Me kõik teame, et osad värvid lihtsalt meeldivad ja osad ei meeldi. Täna kirjutame me mitte sellest, kuidas värvid mõjuvad hingele või olles meie ümber, vaid räägime hoopis, mille järgi valida õiget värvi mähkmetort. Kellele kinkida roosa mähkmetort, kellele oranz, kellele punane ja kellele sinine. Igal värvil on oma mõju ning kindlasti tuleb siinkohal silmas pidada ka inimest ennast, kellele mähkmetort kingituseks läheb.
Põhivärvide mõju:
PUNANE – Punane on väga jõuline ja energiline värv. Enamasti seostatakse punast värvi energia, ohu, jõu, ohtlikusega ja just seepärast võib see tekitada inimeses rahutust ja stressi. Kuid vaatamata kõigele eelnevale, kui küsida: “Mis värvi on armastus?”, siis ütleb enamus inimesi maailmas vastuseks just punane! Seega on punane ka väga romantiline ja ilus värv. Punane mähkmetort sobib kingituseks julgetele värsketele lapsevanematele, kes ei arva, et iga beebile mõeldud asi peab olema roosa. Punane on armastuse ja elujõu värv ning sobib seega väga särtsakatele, energilistele ja mitte üldse tagasihoidlikele vanematele. Samas sobib punane mähkmetort kingituseks ka jõulude paiku sündivale beebile, sest punane on ka jõulude üks põhivärvidest.
SININE – Sinine värv on kõige armastatuim värv maailmas! Sinine värv mõjutab inimest täpselt vastupidiselt punasele värvile, kuigi tegu ei ole vastandvärvidega. Sinine rahustab meeli ja närve, eelkõige seetõttu, et sinisele värvile mõeldes või sinist värvi nähes tuleb enamasti inimestele meelde meri ja positiivsed tunded, mis vallanduvad mereääres olles. Sinine värv sümboliseerib ka taevast, pühendumust ja harmooniat. Vana-Kreekas peeti sinist värvi jumalate värviks. Sinine värv on enda rahulikkuse ja heade omaduste poolest ideaalne värv väikesele lapsele, seetõttu sinist värvi mähkmetordid sobivad kinkimiseks nii poisile kui ka tüdrukule, vastavalt tordi disainile.
KOLLANE – Kollane värv on ergastav värv, kuna kollast värvi kutsutakse päikese värviks. Kollane väljendab rõõmu, õnne, särtsakust, optimismi ja energiat. Kollane värv on energia värv ja just seetõttu sobivad kollast värvi mähkmetordid vanematele, kellele meeldib suvi, päike, kes on ise rõõmsad, energilised ja õnnelikud inimesed. Vanematele, kes säravad positiivsusest ja kellele kindlasti tooks särtsakas rõõmsates toonides päikese värvi tort rohkem rõõmu, kui neutraalsetes toonides.
Sekundaarvärvide mõju:
ROOSA – Roosa värv on punase värvi alaliik, aga ei oma punase värvi omadusi, kuna roosa saadakse punase ja valge segunemisel. Valge aga rahustab punase maha ja loob roosale hoopis rahulikud värviomadused. Roosa värv on õrnuse värv, mistõttu on ideaalne värv just beebidele ja lastele kingitavatel asjadel. Roosa on armas, rahulik, õrn, ei tekita ärritavaid ega vastuolulisi emotsioone vaatajas. Roosa mähkmetort on sobilik igale emale ja isale, kelle pere on saanud täiendust väikese printsessi näol. Roosa värv on kõige populaarsem värv beebitüdrukule kinke tehes ja see on väga lollikindel värvivalik.
ORANZ – Oranz värv on väga kuum värv, kuum just seetõttu, et seda värvi vaadates tunnetab inimene sooja. Oranž kiirendab vereringet ja seda seostatakse nii positiivsete kui ka negatiivsete tunnetega. Oranzi mõju inimesele on individuaalne, kuid üldiselt sümboliseerib oranž värv loovust, entusiasmi, õnne, edu, sihikindlust, julgust ja kindlasti ka ergutust. Oranz on kirgas ja energiat täis värv, mistõttu sobivad oranzid mähkmetordid kinkimiseks julgeletele inimestele, kes ei löö risti ette millegi ees ja ei karda uusi väljakutseid.
ROHELINE – Roheline värv on looduse värv, mida seostatakse tihti ka nooruse ja värskusega. Loodus on elu üks alustalasid ning ka, et hingele pai teha käiakse just metsas jalutamas. Roheline on rahu ja turvalisust sümboliseeriv värv, mis on ka hea keskendumisele. Seega rohelised mähkmetordid on sobilikud looduslähedastele vanematele, kellegile, kelle lemmik tegevuseks on metsas jalutamine või aias rohimine.
LILLA – Lilla värv on salapärane värv. Tihti seostatakse lillat värvi müstilisuse, fantaasia, maagia ja unistustega. Lilla värv saadakse punase ja sinise värvi kokku segamisel, mistõttu sisaldab lilla ka punase jõulisust poolt ja sinise allumist, mis kokkuvõttes loob harmoonia. Lillat värvi kutsutakse ka tarkuse värviks, mistõttu sobib seda värvi tort just vanematele, kelle lemmik vabaaja tegevuseks on raamatute lugemine ja kelle magamistuba ehib unenäopüüdja.